Как да се справиш с мръсотията и бактериите, когато имаш куче вкъщи?
Всеки, който гледа куче, знае какво означава косми навсякъде, странни миризми и някое и друго „изненадващо“ петно. Дезинфекция на апартаменти с кучета не е просто лукс, а направо задължително занимание, ако искаш да запазиш някакъв ред и хигиена. Бактериите, паразитите и мръсотията си правят парти всеки ден, докато ти си мислиш, че просто трябва да минеш с прахосмукачката.
Пълна дезинфекция на апартаменти с кучета – как се прави като хората?
Тука не става дума само за чистене, а за истинска борба с микробите, космите и миризмите. Кучетата влачат бактерии от улицата, а ако имат и навика да се качват по леглото – е, поздравления, апартаментът ти вече е зона на биологична война.
- Забрави за обикновения парцал и вода. Тук трябва тежка артилерия – препарати, които не само мият, а и убиват бактериите. И то без да тровят кучето, защото ако почнеш да хвърляш белина навсякъде, най-вероятно ще му докараш здравословни проблеми.
- Прахосмукачката трябва да бачка всеки ден. Космите не само, че се забиват във всичко, но и разнасят акари, алергени и всякаква гадост. Имай предвид, че една нормална прахосмукачка не върши много работа, ако нямаш HEPA филтър, който да задържа микроскопичните гадинки.
- Подовете са основната бойна зона. Особено ако кучето влиза у дома с лапи, които са били на всякакви места. Антибактериалните кърпи и специалните почистващи средства трябва да са ти ежедневие, иначе подът ще е като лаборатория за размножаване на бактерии.
- Диванът и леглото не са просто за почивка. Те са топли гнезда за косми, миризми и всякакви други изненади. Ако кучето ти се качва на тях, редовното пране на калъфи и използването на дезинфекциращи спрейове е задължително.
- Кучешките легла и играчки не са вечни. Тук живеят повече микроби, отколкото можеш да си представиш. Периодичното им пране с гореща вода и антибактериални препарати спестява доста проблеми.
Миризмите – най-голямата напаст! Как да се отървеш?
Всички знаем – кучетата миришат, и то не винаги на свежест. Проблемът е, че след време дори не усещаш как домът ти придобива „кучешка атмосфера“.
- Вентилация и проветряване. Колкото повече въздух циркулира, толкова по-малко се задържат лошите миризми.
- Сода бикарбонат за меките мебели. Поръси, остави няколко часа и после изчисти с прахосмукачка – работи по-добре от половината скъпи препарати.
- Дифузери с етерични масла. Но внимавай – някои масла не са безопасни за кучета, затова проверявай преди да накараш цялата квартира да мирише на лавандула.
- Редовно къпане на кучето. Това е очевидно, но много хора все го отлагат. Чистото куче = по-малко миризми.
Как да си спестиш голямото чистене след време?
Ако искаш да си спестиш цялото главоболие, има няколко неща, които можеш да направиш предварително:
- Купи си качествена постелка за лапи. Влизането в апартамента с мръсни лапи е основен източник на бактерии и мръсотия. Постелките, които попиват влагата и задържат мръсотията, намаляват значително разнасянето на боклуци из жилището.
- Редовно мий лапите на кучето. Ако искаш да държиш нещата под контрол, мий лапите му с влажна кърпа или специален спрей след всяка разходка.
- Използвай покривала за мебелите. Ако кучето ти обожава дивана, просто сложи покривало, което можеш да переш редовно, вместо да се мъчиш с дълбоко почистване.
- Инвестирай в пречиствател на въздуха. Това може да направи чудеса за премахването на алергени, прах и косми от въздуха.
- Редовно прави цялостна дезинфекция. Ако не ти се занимава сам, по-добре потърси фирма за почистване, която знае как да направи нещата като хората.
Често задавани въпроси и отговори
Какви препарати да използвам за дезинфекция, без да навредя на кучето?
Избирай продукти на ензимна основа, които разграждат органичните замърсявания, но не съдържат токсични химикали. Чистият оцет и содата бикарбонат също са добри натурални варианти.
Колко често трябва да правя пълно почистване на жилището, ако имам куче?
Ако кучето живее вътре постоянно, основно почистване и дезинфекция трябва да се правят поне веднъж месечно. Ежедневното почистване на лапи и прахосмукачка са задължителни.
Как да махна миризмата на куче от килима?
Посипи сода бикарбонат върху килима, остави я да подейства няколко часа и после изчисти с прахосмукачка. Ако петната са сериозни, може да потърсиш почистване след кучета, за да свършат работата професионалисти.
Мога ли да използвам ароматизатори, ако имам куче?
По-добре заложи на натурални алтернативи като сода, оцет или безопасни дифузери. Някои синтетични ароматизатори съдържат вещества, които могат да раздразнят кучетата.
Как да предотвратя разнасянето на кал и мръсотия от лапите на кучето?
Постави специална постелка пред входната врата и избърсвай лапите му след всяка разходка. Ако времето е кално, можеш да използваш мокри кърпи или дори малък съд с вода за изплакване на лапите преди да влезе вътре.
