Искате ли професионално почистване за вашия таван?

Какво става, ако не го направите навреме?

Искате ли професионално почистване за вашия таван? Ако го отлагате прекалено дълго, може да си навлечете доста главоболия. Паяжини, прах, мухъл – всичко това не само, че не изглежда добре, но може и да направи въздуха тежък и неприятен. А ако държите разни вехтории там, рискувате да се сблъскате с мишки или насекоми, които са си направили уютно гнездо в старите кашони.

Кога е време да се замислите за цялостно почистване на тавана?

Не чакайте таванът да се превърне в склад за боклуци, който никой не иска да пипне! Ето няколко признака, че вече е време да запретнете ръкави или да извикате специалисти:

  • Навсякъде има натрупан прах и паяжини. Колкото и да си мислите, че „ще се справите другия месец“, ако таванът вече прилича на сцена от филм на ужасите, отлагането само ще направи задачата по-трудна.
  • Намирате стари мебели, които не сте пипали от години. Ако там има дивани, шкафове или кашони с дрехи, които дори не помните кога сте сложили, значи е време за действие. Често в такива места се крият гадинки, които правят нещата още по-сложни.
  • Забелязвате следи от гризачи или насекоми. Ако виждате дупки в кашоните, малки черни топчета по ъглите или чувате странни шумове, нещата вече са сериозни. Това не само е неприятно, но може да доведе и до зарази. Точно тук може да влезе в действие професионално почистване на мазе или таван, за да се отървете от нежеланите гости.
  • Има влага или мухъл. Ако забелязвате черни петна по стените или усещате неприятна миризма, нещата вече не са само козметичен проблем. Мухълът може да бъде опасен за здравето и да унищожи всичко, което държите там.

Как да разчистите бързо и ефективно?

Не се хвърляйте да разчиствате хаотично! Ето един ясен план, с който ще се справите по-бързо:

  1. Сортирайте нещата. Върнете се малко назад и решете какво наистина ви трябва и какво само заема място. Ако не сте използвали нещо от години, най-вероятно няма и да го ползвате.
  2. Изнесете ненужното. За това може да ви потрябва извозване на стари мебели, особено ако имате тежки и обемни предмети. Вместо да ги държите да събират прах, по-добре ги махнете.
  3. Почистете основно. След като разчистите, време е за метене, забърсване и обезпрашаване. Ако има мухъл, използвайте специални препарати, които ще го спрат напълно.
  4. Проверете за вредители. Ако вече сте забелязали следи от мишки или насекоми, не чакайте! Може да ви трябва дезинфекция на апартамент, ако положението е сериозно. Специалистите почистват всички отделни помещения на жилището, включително и мазето и тавана.
  5. Организирайте нещата. Ако все пак ще съхранявате нещо, използвайте кутии с капаци, които да предпазят вещите от прах и влага.

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да се почиства таванът?
Зависи от това как го ползвате. Ако само съхранявате разни неща, веднъж годишно е достатъчно. Но ако често влизате там, по-добре почиствайте на всеки няколко месеца.

Какво да правя, ако таванът е пълен с ненужни вещи?
Най-доброто решение е да извикате хора за извозване на отпадъци. Те ще изнесат всичко наведнъж, без да се занимавате сами с тежките предмети.

Как да се справя с мухъла по тавана?
Ако мухълът вече е сериозен, пробвайте с препарати на хлорна основа или специализирани разтвори. Но ако проблемът се връща, може би имате проблем с влагата, който трябва да се реши на по-дълбоко ниво.

Какво да направя, ако има гризачи?
Трябва да потърсите професионално почистване след гълъби или мишки, ако проблемът е сериозен. Освен това, затворете всички отвори, през които могат да влизат, за да не се върнат.

Задължително ли е да наема фирма за почистване?
Не, но ако таванът е в окаяно състояние или пълен с боклуци, може да ви спести много нерви и време. Особено ако става дума за по-големи помещения или силно замърсени места.

Искате ли професионално почистване за вашия таван?