Защо е толкова тегаво да се отървеш от боклуците горе?
Как да изхвърлите старите вещи от тавана? Това не е просто „събирам и мятам“, а направо мини експедиция. Горе се крият неща от години – кашони с дрехи от 90-те, счупени столове, непотребни уреди, книги с разпаднати корици. Идеално място за паяци и прах, но не и за живот. Е, време е да освободиш малко въздух!
Най-лесните начини да се справиш с хаоса горе
Разчистване на тавана без излишни драми
Преди да започнеш, трябва да си наясно с няколко неща. Ще стане мръсно, ще трябва да хвърлиш спомени и най-вероятно ще откриеш нещо, което си мислеше, че е изгубено завинаги. Но важното е – как се справяш с всичко това?
- Сортирай още на място. Ако започнеш да сваляш всичко долу, ще се удавиш в кашони и боклуци. Направи си три купчини – запазвам, изхвърлям, давам за повторна употреба. Не се размеквай, ако не си го ползвал последните 5 години, мястото му не е при теб.
- Намери начин да се отървеш от ненужното. Няма нужда да пълниш контейнерите пред блока и да си навличаш ядове със съседите. Можеш да потърсиш услуги за извозване на отпадъци, за да ти спестят хамалогията и досадата.
- Използвай чували и кашони. Хвърлянето на всичко накуп ще те забави. Големите чували за строителни отпадъци са ти най-добър приятел – здрави са, няма да се късат на всяка втора крачка.
- Помисли за продажба или дарение. Ако намериш читави мебели или техника, можеш да ги дадеш на някой, който ще им се зарадва. Или ако ти се занимава, качи ги на обява и си избий малко от времето и усилията.
- Довърши докрай. Разчистването на тавана не свършва, когато просто изнесеш нещата. Останалите боклуци, паяжините и прахта също трябва да изчезнат. Един хубав финален моп няма да навреди. А ако състоянието е катастрофално, по-добре потърси фирма за почистване на мазета и тавани – има хора, които ще го направят вместо теб.
Как да изхвърлите старите вещи от тавана без да се преумориш?
Има няколко начина да си спестиш излишните нерви и да не се озовеш с мускулна треска за цяла седмица.
- Започни с най-големите боклуци. Големите мебели и непотребните уреди заемат най-много място. Премахнеш ли тях, вече си на половината път.
- Намери помощник. Двама или трима души могат да свършат всичко за няколко часа, докато сам ще се моташ цял уикенд.
- Не оставяй „за после“. Ако започнеш, довърши на момента. Ще се изкушиш да оставиш един кашон за „другата седмица“, но той ще си стои там още години.
- Извозването не е лукс. Ако не искаш да обикаляш с колата по сметища, просто извикай фирма за изпразване и почистване на апартаменти и къщи – ще ти спестят разправиите.
- Пази се от гадостите. Маска за прах, ръкавици и удобни дрехи – без тях ще си кашлящ, драскан и мръсен до ушите.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема разчистването на тавана?
Зависи колко е затрупан. Ако не си го пипал от години, подготви се за цял ден работа. Ако е поддържан горе-долу, няколко часа ще са достатъчни.
Къде да изхвърля старите мебели и електроуреди?
Не ги мятай в контейнера – глобите са солени. Има специални места за извозване на стари мебели, а ако не ти се занимава, наеми хора, които да го направят вместо теб.
Как да избегна натрупването на боклуци в бъдеще?
Решението е просто – не качвай повече излишни неща горе. Ако нещо не ти трябва сега, едва ли ще ти трябва след 10 години.
Какво да правя, ако таванът е твърде мръсен и пълен с боклуци?
Ако има прах, мръсотия и гадости, може да потърсиш почистване на тавани – ще ти спестят тонове усилия.
Мога ли да изкарам пари от старите вещи?
Ако са читави – да. Обяви, продажба на антиквари, дарения. Но ако е истински боклук, по-добре не се занимавай и го разкарай.
