Как да почистите апартамент, забравен от години?

Какво да правим с всичкия този хаос?

Ако си решил да се захванеш с почистването на апартамент, който не е виждал светлина от години, значи имаш пред себе си работа за няколко дена (или седмици). Как да почистите апартамент, забравен от години? Това е въпросът, който сигурно те измъчва, докато се чудиш откъде да започнеш. Истината е, че трябва да се въоръжиш с време, търпение и подходящи пособия, защото тази задача няма да се свърши сама. Ако казусът е по-сериозен, като например, ако има нужда от почистване след покойник, можете да се обърнете към професионална фирма.

Подготовка за голямото разчистване

Преди да грабнеш метлата, направи си план. Ето как да подходиш към задачата:

  • Прегледай обстановката. Влез, огледай всичко и си набележи какво те чака. Сортирай мислено боклуците, мебели, електроуреди и евентуално всичко, което има някаква стойност. Ако положението е критично, обмисли професионално почистване на клошарски апартамент, защото понякога не си струва да се бориш сам.
  • Организирай инструменти и препарати. Ще ти трябват здрави чували, гумени ръкавици, мощен прахосмукачка, почистващи препарати и дори маска. Мухълът и прахът няма да ти се разминат, така че бъди подготвен.
  • Разчисти на етапи. Залагай на стая по стая или зона по зона. Опитай се да започнеш от най-затрупаните места – обикновено това са килерите или мазетата. Възможно е да се наложи извозване на отпадъци и вехтории, ако има прекалено много неща за изхвърляне.

Как да почистите силно замърсен апартамент?

Да кажем, че вече си започнал, но апартаментът се оказва кошмар. Как да се справиш със силните замърсявания?

  • Премахване на миризмите. Ако жилището мирише неприятно, проветрявай често и използвай дезинфектанти. Силните миризми може да изискват професионална дезинфекция на апартамент, особено ако има следи от плесен или животински отпадъци.
  • Изхвърляне на стари мебели. Ако мебелите са изгнили или не стават за ползване, викни хамали за извозване на стари мебели. Това ще ти спести време и усилия.
  • Обработка на плесен и мухъл. Използвай специални препарати и четки. Не забравяй защитни очила и маска, защото спорите могат да са вредни.

Финални стъпки за почистването

След като си разчистил основното, време е за последния щрих:

  • Измиване и дезинфекция. Почисти подовете, прозорците и повърхностите с подходящи препарати. Ако апартаментът е бил в много лошо състояние, може да обмислиш почистване след синдром на Диоген, което включва дълбока дезинфекция.
  • Извозване на боклуците. Всички събрани отпадъци трябва да бъдат изнесени. Потърси фирма за разчистване на апартаменти, ако не можеш да се справиш сам.

Най-често задаваните въпроси

Как да се справя с мухъл и плесен в запуснат апартамент?
Използвай специализирани препарати за мухъл, но винаги с маска и защитни очила. Ако проблемът е голям, викни професионалисти за дезинфекция.

Какво да правя със старите мебели и електроуреди?
Ако не стават за ползване, потърси хамали за извозване на стари мебели. Те ще се погрижат за изхвърлянето на всичко ненужно.

Как да махна неприятните миризми от апартамента?
Отвори всички прозорци, използвай абсорбатори за миризми и препарати за дезинфекция. Ако миризмата е твърде силна, помисли за професионално почистване.

Мога ли да се справя сам с толкова мръсен апартамент?
Ако замърсяването е прекалено голямо, може да ти трябва помощ. Фирми за почистване на силно замърсено жилище предлагат точно такива услуги.

Колко време отнема разчистването на забравен апартамент?
Зависи от състоянието му. Може да отнеме от няколко дена до седмици, особено ако правиш всичко сам.

Как да почистите апартамент, забравен от години?