Какво наистина трябва да се направи, за да не изглежда всичко като джунгла?
Ако търсиш онзи специален момент, в който излизаш навън, поглеждаш и си казваш „Е, това вече си е двор!“, значи си на прав път. Ключът към идеалния двор! не е някаква тайна на градинари с дипломи. Истината е, че има няколко лесни неща, които ако ги следваш, ще забравиш какво е бурен до колене и разпилени клони навсякъде.
Истинският ключ към идеалния двор!
Няма нужда от дизайнерски проекти и скъпи алпинеуми. Първата стъпка е просто да се започне. Ако тревата стига до коленете и не си сигурен къде свършва алеята – имаш нужда от помощ. Тук вече влизат в игра ножиците, ръкавиците и няколко основни хода. Не подценявай силата на редовното косене и изрязване на храсти. Може да не изглежда като нещо кой знае какво, но ефектът е огромен! За по-сериозни случаи, когато не става само с ножица, си има и косене на трева и рязане на храсти, защото понякога положението излиза извън контрол.
Поддържането – бонус или задължение?
Има едни дреболии, които все ги отлагаш. Паднали клони, листа от преди две есени, пластмасови кашпи и стари плочки. Не ти трябват! Те не са нито чар, нито декорация. Събираш всичко, сортираш каквото може да се ползва пак и останалото заминава директно. В случаи с наистина много боклук, опцията фирма за почистване на дворове върши чудеса. Не ти се занимава? Разбираемо е. Но резултатът си струва.
Какво можеш да направиш още?
- Изрежи изсъхналите клони и прегледай оградата. Повечето хора оставят това за „някой ден“, а после вятърът им показва какво значи да нямаш стабилна ограда. Провери дали има хлабави дъски или ръждясали мрежи. Сменяш ги навреме и си спокоен поне две години напред.
- Изхвърли всичко, което няма място там. Счупени саксии, стари столове с по три крака, найлони, строителни отпадъци. Всичко това само събира прах и комари. Не се чуди дали ще ти потрябва – ако не си го ползвал последните 12 месеца, значи не ти трябва. За по-лесно търси варианти за извозване на отпадъци, няма смисъл да държиш всичко това на едно място.
- Почисти алеите и премахни бурените. Ако между плочките е поникнала цяла ботаническа градина, значи е време за действие. Ползвай ръчна фреза или препарат срещу плевели, но не оставяй нещата да се самоуправляват. Няма да се оправят сами, това е сигурно.
- Добави светлина и нещо приятно за гледане. Не говорим за фонтан със статуя. Дори един прост фенер или соларни лампи по пътеката създават супер ефект. Ако имаш възможност – саксия с цветя или две и вече си с пет крачки напред.
- Следи какво се трупа в ъглите. Колкото и да ти се струва, че всичко е наред, зад бараката или зад компоста винаги се крие нещо забравено. Проверявай от време на време. Така няма да ти се наложи да търсиш хамали за почистване и извозване след време, когато боклукът е станал повече от тревата.
Най-често задаваните въпроси
Какво да правя, ако дворът е пълен с боклук и не мога да започна сам?
Започни с най-видимото – пластмаси, стари мебели, паднали клони. Раздели ги на „може да се изхвърли“ и „трябва помощ“. Не се плашиш – всичко се оправя поетапно.
Колко често трябва да се коси тревата през пролетта и лятото?
Обикновено веднъж на две седмици върши работа. Но ако дъждовете са чести, може и веднъж седмично. Ако пропуснеш, после е двойно повече работа.
Как да се справя с бурени, които растат навсякъде?
Ползвай препарати за плевели или изкоренявай ръчно. Ако и това не помогне, консултирай се в магазин за градинарство за по-силен препарат. Но не отлагай – те се разпространяват бързо.
Какво да правя със старите дървета, които изглеждат опасни?
Ако имат изсъхнали клони или са наклонени, по-добре да се прегледат от специалист. Не чакай да паднат сами – после ще е късно и може да направят щети.
Трябва ли да имам някакъв план за двора или просто да действам на око?
План винаги помага. Дори скица на лист – какво искаш да остане, какво трябва да се махне. Така няма да губиш време в чудене и ще знаеш как да действаш всяка седмица.
