Как да се справиш с хаоса и да държиш всичко под контрол?
Може ли апартаментът ви да бъде напълно чист? Ами, ако питаш някой перфекционист – може, ама за има-няма 5 минути. Истината е, че чистотата в жилището си е направо мисия невъзможна, особено ако си зает, ако живееш с малки деца, домашни любимци или просто нямаш нерви да чистиш постоянно. Но! Ако се организираш като хората, може поне да държиш положението под контрол.
Истински чист дом – мит или реалност?
Чист дом? Това е като шестицата от тотото – всички го искат, ама малко го постигат. Ако очакваш всичко да е стерилно 24/7, по-добре се подготви за разочарование. Чистотата е относително нещо – за някои е да няма прах по мебелите, за други – да не им лепне подът. Но ако следваш няколко основни правила, може да запазиш приличен ред, без да се побъркваш от чистене.
- Не трупай ненужни вещи. Ако постоянно се чудиш къде да сложиш някакви излишни боклуци, значи е време да се отървеш от тях. По-малко вещи – по-малко бъркотия. Понякога решението е просто – извозване на стари мебели и край на дилемата.
- Редовно изхвърляй боклука. Пренебрегваш кофата няколко дни и хоп – апартаментът ти започва да мирише като кварталната кофа. Смени торбата навреме и няма да се чудиш откъде идва лошата миризма. Също така, не забравяй да изхвърлиш и зелените отпадъци от двора.
- Контролирай праха. Дори да не виждаш прахоляка, той си е там и дебне. Ако нямаш време всеки ден да забърсваш, поне го прави веднъж седмично.
- Почиствай след себе си веднага. Не чакай мръсните чинии да се превърнат в експонат от научен експеримент. Миеш, подсушаваш, забравяш – толкова е просто.
Почистването като навик – как да не се превърне в кошмар?
Постоянното търкане и миене не е живот, ама и да тънеш в мизерия не е вариант. Трябва да намериш баланса и да си създадеш навици, които да те спасят от катастрофалното натрупване на мръсотия.
- Раздели задачите по дни. Вместо да се убиваш с генерално чистене веднъж месечно, раздели си нещата – един ден баня, друг ден кухня, после подове. Така няма да се чувстваш като затворник на прахосмукачката.
- Не чакай да стане прекалено зле. Ако чакаш мивката да се напълни догоре или подът да лепне, ще ти отнеме тройно повече време да почистиш.
- Използвай правилните препарати. Не е нужно да имаш 100 различни шишенца, но ако ползваш качествени препарати, чистенето ще ти отнема по-малко усилия.
- Големите чистки ги прави с план. Ако си решил да разкараш всичко ненужно, помисли дали ти трябва фирма за къртене, почистване и извозване – понякога професионалистите могат да свършат нещата по-бързо и без излишно мотане.
Най-често задаваните въпроси
Колко често трябва да чистя, за да не стане свинщина?
Зависи от теб – ако обичаш чистотата, малко поддръжка всеки ден ще ти спести голямо търкане. Ако си от типа „чистя веднъж на сезон“, по-добре се подготви за по-сериозно бачкане.
Как да накарам другите в жилището да помагат с чистенето?
С преговори, ако не стане – с принудителни мерки. Който цапа – чисти. Ако никой не иска да се занимава, можеш да въведеш система с дежурства, ама тук вече трябва малко тактика.
Как да се отърва от неприятните миризми?
Освен редовното проветряване и чистене, пробвай сода за хляб в хладилника, лимон и оцет за каналите и ароматизатор за текстилите.
Трябва ли да пера завеси, килими и тапицерия редовно?
Зависи – ако не искаш да дишаш тонове прах, поне веднъж на няколко месеца е добре да ги освежиш.
Как да се справя с натрупания хаос, ако нямам време за чистене?
Най-добрият вариант е да не допускаш хаоса да те превземе. Ако положението е извън контрол, по-добре се ориентирай към по-сериозни мерки – може би е време за почистване на силно замърсен апартамент.
