Пълна защита срещу патогени у дома

Как да държиш бактериите далеч от жилището си?

Пълна защита срещу патогени у дома не е просто да метнеш една парцалка и да се правиш, че всичко е наред. Ако не искаш вируси, бактерии и всякакви гадории да се разхождат из жилището ти като у дома си, трябва да вземеш сериозни мерки! Говорим за чистота, дезинфекция и премахване на всякакви потенциални развъдници на зарази.

Истинска пълна защита срещу патогени у дома – как се прави?

Да не се лъжем – ако не чистиш редовно и оставяш мръсотията да се натрупва, сам си вкарваш автогол! Бактериите и вирусите се лепят по всичко и чакат само удобен момент да ти вгорчат живота. Ето как да не им дадеш този шанс:

  • Дезинфекцирай редовно повърхностите. Някои хора си мислят, че ако минат с мокра кърпа, всичко е ок. Грешка! Ползвай силни препарати, особено върху често пипани повърхности като дръжки, ключове за осветление и телефони.
  • Изхвърляй боклука всеки ден. Да държиш торбата с боклук с дни е покана за зарази! Миризми, бактерии, насекоми – всичко това идва в комплект, ако не поддържаш редовно хигиената.
  • Проветрявай редовно. В застоялия въздух патогените се чувстват като на почивка! Отваряй прозорците поне два пъти на ден, за да вкараш свеж въздух и да изхвърлиш микробите навън.
  • Почиствай тоалетната и банята с агресивни препарати. Влагата е идеална за мухъл, гъбички и какви ли не бактерии! Няма мърдане – редовното търкане е задължително.
  • Не оставяй стари мебели и непотребни вещи. Те само събират прах, плесен и всякакви гадости. Ако не искаш жилището ти да прилича на развъдник на бактерии, по-добре се отърви от ненужните неща с услуги за извозване на отпадъци и стари мебели.

Най-честите грешки, които правят жилището ти рай за патогени

Дори да си мислиш, че чистиш както трябва, има някои тънкости, които много хора пренебрегват. Ако не искаш да се чудиш защо все не можеш да се отървеш от болести и гадости, внимавай със следното:

  1. Използваш една и съща кърпа за всичко. Ако с един парцал бършеш масата, после банята и накрая кухненския плот – просто разнасяш бактериите навсякъде! Ползвай отделни кърпи за различните зони и ги сменяй често.
  2. Забравяш да почистиш гъбата за съдове. Гъбите са едни от най-мръсните неща в едно жилище. Ако не я сменяш редовно или не я дезинфекцираш, все едно си миеш чиниите с колекция от бактерии.
  3. Не почистваш вентилацията и климатика. Ако въздухът, който дишаш, минава през мръсни филтри, сам си докарваш проблеми! Провери и ако е нужно, направи професионално почистване на силно замърсено жилище.
  4. Не миеш редовно чантите за пазар. Всеки ден ги влачиш къде ли не, слагаш ги на земята, после на кухненския плот. Ако не ги переш, само си вкарваш микроби вкъщи.
  5. Оставяш храна на открито. Всичко, което стои дълго на масата, се превръща в пир за бактерии! Прибирай продуктите и никога не оставяй остатъци да се развалят.

Най-често задаваните въпроси

Как да разбера дали жилището е достатъчно чисто?
Ако не ти мирише на мухъл, нямаш странни петна по стените и подовете, няма насекоми и не се разболяваш често – значи си на прав път. Но ако усещаш тежък въздух и мръсотия, явно трябва да се хванеш за парцала!

Колко често трябва да се дезинфекцира?
Всеки ден минавай най-често използваните повърхности – маси, плотове, брави, ключове за осветление. Веднъж седмично – по-сериозно чистене на банята, кухнята и подовете.

Какво да правя, ако мухълът не спира да се появява?
Ако само чистиш и не решаваш проблема с влагата, мухълът винаги ще се връща. Провери за течове, подобри вентилацията и ако е нужно, потърси помощ.

Кога трябва да викам професионалисти?
Ако положението е извън контрол – жилището е силно замърсено, има плесен, остатъци от животни, смъртен случай или просто не знаеш откъде да започнеш. В такива случаи може да се наложи дезинфекция на апартамент.

Какво е най-доброто средство за дезинфекция?
Зависи какво чистиш – белина върши работа за банята и тоалетната, спирт за електроника, оцет за натурално почистване. Но ако искаш пълна сигурност, най-добре комбинирай няколко метода!

Пълна защита срещу патогени у дома